Teknoloji

6 Dakikalık Yoğun Egzersiz Alzheimer Riskini Azaltabilir!

İnsanlığın en büyük sağlık sorunlarından biri olan Alzheimer’a bilim dünyası hala kesin bir çözüm bulmuş değil. Ancak ilk etapta bu durumun yaşanmaması için çeşitli önlemler araştırılmaya devam ediyor.

Alzheimer’ı potansiyel olarak önleyebilecek keşiflerden biri yakın zamanda yapıldı. Hayvanlar üzerinde deneyler, Beyinden türetilen nörotrofik faktör“Etkisini artırmanın beyinde hafıza oluşumunu ve depolanmasını arttırdığı gözlemlenmiştir.

Ancak ilk çalışmalar yapay yollarla bu etkiyi artıramadı:

Bu keşfin ardından bilim insanları, insanlarda farmasötik müdahalelerle nörotrofik faktörün etkisini artırmaya çalıştı. Ancak yapay sistemlerde aynı etki sağlanamadı. Bu nedenle bu kez amaç; bu etkiyi doğal olarak artırınoldu.

Doğal bir durumda etkiyi artırmak için en etkili yöntemler belirlendi:

Otago Üniversitesi’nden bilim adamları, insanlarda nörotrofik faktörün etkisini artırmanın en yumuşak yollarını belirlediler. Bu prosedürler bu durumda listelenmiştir:

  • 20 saat oruç tutmak
  • 90 dakika orta düzeyde egzersiz
  • 6 dakika yoğun egzersiz
  • Egzersiz ve açlığı birleştirmek

Yukarıdaki formüllerden en etkili olanı 6 dakika yoğun egzersiz öyleydi. Üstelik aradaki fark en yakın yöntemden bile 4-5 kat daha etkiliydi.

Ancak bilim adamları, açlık ve bilişsel sağlık arasındaki ilişkiyi daha da açıklığa kavuşturmak için farklı çalışmalar üzerinde çalıştıklarını da bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu