Haber

MEB erken çocukluk eğitimini uluslararası arenada ele alacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türkiye’de okul öncesi eğitim seferberliği kapsamında yürütülen çalışmaları ve 2023 Erken Çocukluk Eğitimi Vizyonunu ele alacağı “Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Zirvesi” 9 Şubat’ta İstanbul’da gerçekleştirilecek. 10.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması ve kalitesinin yükseltilmesi amacıyla UNICEF iş birliğiyle gerçekleştirilecek zirvede “2023 Erken Çocukluk Eğitimi Vizyonu” masaya yatırılacak. son yıllarda Türkiye’nin en öncelikli eğitim politikalarının ortasında yer almaktadır.

Zirveye birçok ülkenin eğitim bakanları, erken çocukluk eğitiminde erişim, kalite ve kaynaştırma alanlarında çalışan akademisyenler, uluslararası kuruluş ve STK temsilcileri ve eğitim uzmanları katılacak. Zirvenin açılış töreni Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina de Dominicis’in katılımıyla gerçekleştirilecek.

Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Zirvesi kapsamındaki ilk panel, Bakan Özer moderatörlüğünde diğer ülkelerden eğitim bakanlarının katılımıyla “Erken Çocukluk Eğitim Politikaları” temasıyla gerçekleştirilecek.

Zirvede yer alan diğer paneller ise akademisyenlerin katılımıyla “Erken Çocukluk Eğitiminde Fırsat Eşitliği Bağlamında Erişim ve Finansman” ve “Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite ve Kapsayıcılık” konulu paneller düzenlenecek.

“Bize ışık tutabilecek deneyimlerden faydalanacağız”

Milli Eğitim Bakanı Özer, “Bakanlık olarak öncelik verdiğimiz eğitim politikalarından biri de eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması ve kalitesidir. Çünkü eğitimde fırsat eşitliği esastır. tüm eğitim sistemlerinin.” terimleri kullandı.

Bakanlığın son bir yılda okul öncesi eğitim düzeyindeki okullaşma oranını OECD ortalamasına çıkarmak hedefiyle yola çıktığını belirten Özer, şunları kaydetti:

“Biz yola çıktığımızda Türkiye genelinde sadece 2 bin 782 anaokulu vardı, şimdi bir yıl dolmadan 6 bin 4 kreşlik kapasite oluşturduk. Böylece 3 yaşında okullaşma oranı yüzde 9’dan yüzde 16’ya, 4 yaşında yüzde 16’dan yüzde 37’ye, 5 yaşında yüzde 65 olan okullaşma oranını yüzde 99’a çıkardık. deneyimlerini dünya ülkeleri ile paylaşmak.Okul öncesi eğitim alanındaki deneyimlerimizi dünya ile paylaşma fırsatı bulurken, erken çocukluk eğitimi eğitimimize ışık tutabilecek deneyimlerden faydalanacağız.”

haberzile.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu