Haber

HDP’nin Hazine Yardımı Yargıtay’dan Engelleme Talebi

Yargıtay Savcılık OfisiBölücü terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP’nin seçimlere katılmadığı gerekçesiyle. Anayasa Mahkemesi’nden ( AYM)400 milyon TL’lik hazine yardımına tedbir konulmasını istedi.

YARGITAY’DAN GÜÇLÜ ADIM

Yargıtay, Anayasa Mahkemesi’ndeki kapatma davası devam eden HDP hakkında yeni bir başvuruda bulundu. Siyasi Partiler Kanunu’na göre, genel seçimlerin yapıldığı yıllarda tüm siyasi partilere üç defa hazine yardımı yapılmıştır. Bu içerikte; HDP’ye toplam 600 milyon 343 bin TL Hazine yardımı yapıldı.

“BLOK HAZİNE YARDIMI”

Ancak HDP, 14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerine katılmadı. Yüksek Seçim Kurulu’ndan gelen yanıtla bu durumu pekiştiren Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti.

HDP’ye seçim yılı nedeniyle fazla ödenen 400 milyon 228 bin TL’lik hazine yardımı için tedbir alınması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Başsavcılık; Konuşmaya konu olan 400 milyon 228 bin TL’lik yardımın harcanan kısmının parti ve ilgililerden tahsil edilerek hazineye aktarılmasını istedi. Kararın Anayasa Mahkemesi tarafından kısa süre içinde verilmesi bekleniyor.

ANAYASA MAHKEMESİ YARGININ TALEPİNİ REDDETMİŞTİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı daha önce HDP’nin hazine yardımı ödediği hesapların bloke edilmesini talep etmişti.

Ancak Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebini oy çokluğu ile reddetti. Öte yandan HDP’nin kapatılmasını talep eden davada sona gelindi. Anayasa Mahkemesi raportörünün dosyaya ilişkin raporu hazırlandıktan sonra Yargıtay, kapatma talebini nihai olarak karara bağlayacak.

Haberin Detayları Geliyor…

Son dakika gelişmelere anında ulaşmak için Haber7 uygulamasını akıllı cihazlarınıza kullanabilirsiniz. (iOS, Android)Twitter’da yapabilirsin @haber7Hesabınızı takip edebilirsiniz.

Uygulama mağazası Google Oyun Takip etmek

enez-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu