Ekonomi

Emeklilere ek zam teklifi Meclis’e geliyor

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına yüzde 5 oranında ilave zam yapılmasını öngören yasa tasarısı bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek. Teklifle asgari emekli maaşı 10 bin liraya çıkarıldı. İşverene yönelik taban fiyat desteği 700 liraya çıkarılırken, sigorta primi desteği 2 yıl süreyle uzatıldı.

TBMM Genel Kurulu bu hafta çalışma hayatına ilişkin yasa tasarısını görüşecek. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin beklediği düzenleme Salı günü Genel Kurul gündemine gelecek.

Teklifle SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yüzde 5 oranında ilave zam yapılacak. Asgari emekli maaşı 10 bin liraya çıkarılıyor.

İŞVERENLERE ASGARİ FİYAT EKİ 700 TL’YE ÇIKARILACAK

Düzenleme istihdamın korunmasına yönelik kapsamlı teşvikler içeriyor.

İşverenlere yönelik asgari fiyat desteği 500 liradan 700 liraya çıkarılıyor. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşulları basitleştiriliyor. Baz prim ödeme gün sayısı 450 güne indirildi. Genel salgın durumu kanunda kısa çalışma durumu olarak yer alıyor.

Teklif, işverene sigorta primi desteğinin süresini de uzatıyor. Kadın ve gençlere ek istihdam sağlayan işverenlere verilen destek 2 yıl daha uzatılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu