Haber

BM: Filistin’deki Yahudi yerleşimcilerin saldırıları sonucu 591 olay meydana geldi

Birleşmiş Milletler (BM), bu yıl işgal altındaki Filistin topraklarında Yahudi yerleşimcilerin düzenlediği 591 saldırının Filistinlilerin ölümüne ve mülklerinin tahrip olmasına yol açtığını bildirdi.

BM İnsani Uyum Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke, BM Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısında bu yıl işgal altındaki Batı Şeria’da yaşanan olaylara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Laerke, BM’nin 2023’ün ilk 6 ayında Batı Şeria’da Yahudi yerleşimcilerin yol açtığı 591 olayı kaydettiğini, bu olayların Filistinlilerin ölümüne ve mallarının zarar görmesine neden olduğunu söyledi.

İşgal altındaki bölgede ayda ortalama 99 olay olduğunu ve 2022’deki aylık ortalama 71’e göre yüzde 39 artış olduğunu kaydeden Laerke, “2022’de bu tür olayların sayısı zaten 2006’dan bu yana en yüksek seviyedeydi. Onları kaydetmeye başladığımızda.” dedi.

Laerke, bu yıl OCHA’nın yerleşimci şiddeti nedeniyle 399 kişinin yerinden edildiğini belgelediğinden bahsetti.

Yasadışı Yahudi yerleşim birimlerinin genişlemesi ve Filistinli çobanların otlaklara erişimini kaybetmesi nedeniyle bazı Filistin köylerinin tamamen boşaltıldığını belirten Laerke, “Filistinlilerin evlerini terk etmelerinin bir diğer nedeni de, evlerinin yıkılma tehdididir. İsrail yetkilileri tarafından evler ve diğer mülkler.” dedi.

Laerke, doğrudan etkilenen 60 Filistinli çobanın insani ihtiyaçlarını acilen değerlendirdiklerini söyledi.

İşgal altındaki Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşim birimlerinin uluslararası hukuka göre yasa dışı olduğunun altını çizen Laerke, bu durumun Filistinlilerin geçim kaynakları, gıda güvenliği ve temel hizmetlere erişimleri üzerindeki etkisi nedeniyle insani ihtiyaçları derinleştirdiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu