Ekonomi

Exxon AB’ye dava açtı

Financial Times’ta yer alan habere göre dava, Exxon’un Alman ve Hollandalı yan kuruluşları tarafından Lüksemburg’daki Avrupa Genel Mahkemesi’nde açıldı.

Exxon Sözcüsü Casey Norton, yüksek enerji maliyetlerinin ailelere ve şirketlere ağır yük getirdiğinin farkında olduklarını ancak söz konusu verginin tam tersi etki yaratarak yatırımcı güvenini zedeleyeceğini, yatırımı caydıracağını ve ithal enerjiye bağımlılığı artıracağını belirtti.

Exxon’un son 10 yılda Avrupa’daki rafineri projelerine 3 milyar dolar harcadığına işaret eden Norton, Avrupa’nın Rusya’dan enerji ithalatını kısmak için mücadele ettiği bir dönemde şirketin üretimi artırdığını kaydetti.

Norton, Exxon’un artık Avrupa’daki “milyarlarca avroluk yatırımı” değerlendirirken vergiyi dikkate alacağını söyledi. “Buraya yatırım yapıp yapmamamız, öncelikle Avrupa’nın ne kadar çekici ve küresel olarak rekabetçi olacağına bağlı.” değerlendirmesini yaptı.

Eylül ayında AB üye ülkeleri, elektrik krizine karşı elektrik talebinin gerekli şekilde düşürülmesini, düşük maliyetli elektrik üreticilerinin gelirlerinin kesilmesini ve fosil yakıt üreticilerinden katkı alınmasını içeren tedbirler konusunda anlaşmaya vardı.

AB Komitesi tarafından hazırlanan öneriler, üye devletlerin gönüllü olarak toplam elektrik tüketimlerini yüzde 10 oranında azaltmasını, en yoğun saatlerde elektrik tüketimini yüzde 5 oranında azaltmasını, yenilenebilir, nükleer ve kömürden elektrik üretenlerin gelirlerine son vermesini şart koşuyor. kaynaklar megavat saat başına 180 avro ve fosil yakıt bölümünden “dayanışma”. katkı” isim altındailgili vergilendirme.

Yeni vergi düzenlemesinin 31 Aralık itibarıyla yürürlüğe girmesi beklenirken, 2022-2023 döneminde vergiye tabi kazançlara en az yüzde 33 oranında vergi uygulanması öngörülüyor.

Exxon Mobil’in açtığı dava, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının ardından elektrik fiyatlarının arttığı bir dönemde, batılı hükümetlerin amaçladığı petrol endüstrisinin vergilendirilmesine değerli bir yanıt olarak yorumlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu